ČSOB Pojišťovna, a. s., člen holdingu ČSOB

#37007Neplnění pojistného plnění - Neobdržení požadované částky po dobu 3 měsíců

16.11.2019, před rokem

Gennady Zharov

V souvislosti s nastálou situací byla stanovena "totální škoda" ve vztahu k mému autu.
23.08.2019 a 18.10.2019 jsem se na Vás obrácel se žádosti vyplatit rozdíl mezi prodávací cenou a částkou určenou pojistitelem. Kupní smlouvu jsem doložil 23.08.2019.
Do teď jsem nedostal zbytek sumy za auto. Uplynuly již 3 měsíce, avšak ani peníze, ani žádnou informaci jsem neobdržel.

Proč mi pojišťovna nechce vyplatit rozdíl?
Jak dlouho je třeba ještě počkat?

Prosím, zašlete požadovanou částku na můj účet.

Předem děkuji.

Čpu: 2192021006, Čps: 6133993545

Vyplacení pojistného plnění v plné výši.

25.11.2019 19:28, před rokem

Dle ustanovení § 2952 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, se nahrazuje skutečná škoda. Skutečnou škodou je mj. i rozdíl v tržní ceně vozidla před a po nehodě.

Jak uvádí i Ústavní soud ČR v rozhodnutí sp. zn. II. ÚS 795/16, k nahrazení škody je třeba nejen obnovení funkční a technické hodnoty vozidla, ale i náhrada rozdílu v tržní ceně vozu před a po nehodě. Ústavní soud doslova uvádí "Pakliže dojde v důsledku protiprávního jednání k poškození věci, je proto ve smyslu principu úplného odškodnění klíčové, aby byla hodnota věci obnovena či v penězích nahrazena ve všech zmíněných ohledech."

Ustanovení § 2951 odst. 1 občanského zákoníku říká: "Škoda se nahrazuje uvedením do předešlého stavu. Není-li to dobře možné, anebo žádá-li to poškozený, hradí se škoda v penězích." S ohledem na povahu škody (vůz již nelze uvést do "nebouraného" stavu), by mělo dojít k vyrovnání rozdílu v tržní ceně v penězích.

Přesnou výši rozdílu v tržní ceně před a po nehodě může určit např. soudní znalec. Databáze soudních znalců je k nalezení na: https://www.dtest.cz/soudni-znalci nebo: https://portal.justice.cz

27.11.2019 09:41, před rokem

dovoluji si Vás informovat, že z důvodu ochrany osobních údajů klienta byla odpověď odeslána dopisem na jeho e-mailovou adresu.

Ing. Eva Jabulková
manažer řešení stížností

27.12.2019 21:50, před rokem

Žádáme spotřebitele o sdělení, v jaké fázi se stížnost nyní nachází, případně o její uzavření.

26.1.2020 09:27, před rokem

Spotřebitel již nevyužil možnosti na vývoj případu reagovat. Stížnost proto uzavíráme.