Společnost


AURES Holdings a.s.

Počet nahlášených stížností:478
Z toho za letošní rok:47
Stále v řešení:22
Zobrazit všechny stížnosti na společnost

Hodnocení spokojenosti

45%
55%
Toto skore je založeno na 180 stížnostech.

#52685Připsání 500 000 km a neuznaná reklamace skryté vady z důvodu užívání vozidla

Stav stížnosti

v řešení

Celková doba trvání

1 měsíc 11 dnů 4 hodiny

Detail stížnosti

Publikováno
16.09.2021, před měsícem

Tomáš Krestýn

Znění stížnosti

Dne 17.4.2021 jsme koupili v Pardubicích HYUNDAI TUCSON za 407369 Kč s 83.258 km najeto. Po čtyřech měsících jsme reklamovali vadnou převodovku, kdy autorizovaný servis potvrdil poškozené synchrony na převodovce a jejich nutnou výměnu, s vyčíslením nákladů 20.488 Kč. K našemu překvapení servis zjistil další množství závad, kdy nás prodejce přesvědčoval, že všechny vozy kontrolují apod. Dne 28.8.2021 jsme podali reklamaci ev.č.653992, kdy AURES HOLDING uvádí, že vady reklamované kupujícím jsou vady, které vychází z předchozího užívání motorového vozidla. Nejen, že nebrali v potaz synchrony na převodovce jako jasnou skrytou vadu, což mi potvrdili i v autoriz.servisu, do protokolu mi dokonce uvedli, že má auto najeto 583.191 km při koupi, kdy mi nepravdivě přidali cca 500 000 km a následně rozhodnou o opotřebení z užívání.

Při první komunikaci s AAA mne obrátili na pojištění Carlife, které jsem si v dobré víře uzavřel. Bylo mi sděleno, že budou hradit nepředvídatelné mechanické poruchy. Nikde ve smlouvě se ovšem nedočtete, jakých dílů se toto pojištění týká. Po zamítavé reklamaci ze strany Carlife jsem se snažil dopátrat soupisu dílů, jedná se o výpis asi deseti položek a synchronní kroužky v něm nejsou. Obrátil jsem se tedy na prodejce AAA Auto. Dne 28.8.2021 jsem podal reklamaci. Hned při sepisování reklamace jsem byl upozorněn, že již vypršela půlroční lhůta, kdy se předpokládá, že vůz byl s touto závadou již koupen. Zarazilo mne to, jelikož mi od AAA přišel ten den email, jak drží garance na mechanický stav vozidla 24 měsíců.


Produkt

Hyundai Tucson, 1BJ1889, registrace 2016


Požadované řešení

Jsem velice zklamán z jednání společnosti AURES Holding. Při takovém objemu prodejů chápu, že se mohou objevit vady na vozidle, v tomto případě bych ovšem očekával jiný postup od AAA Auto. Zamítnutí závady, kterou sám výrobce definuje při nájezdu do 100 000 km jako skrytou vadu beru jako špatné chování k zákazníkovi a připsání 500 000 km na protokol zamítnutí reklamace, aby byla závada odůvodněna užíváním, beru již jako výsměch spotřebiteli. Chtěl bych uhradit opravu převodovky nebo odstoupení od kupní smlouvy.


Sdílejte

Zdá se vám, že stížnost obsahuje nevhodný obsah?
* Opište kód z obrázku:

Vyjádření dTestu

Publikováno
11.10.2021 14:28, před 16 dny

Při koupi ojetého vozidla platí, že spotřebitel nemůže reklamovat zboží pro vady odpovídající míře používání nebo opotřebení, kterou věc měla při převzetí kupujícím podle § 2167 písm. c) zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Ale i v tomto případě musí vozidlo vykazovat takové vlastnosti, které si smluvní strany sjednaly.

U ojetých automobilů hraje velkou roli při posuzování odpovědnosti za vady obsah smlouvy. Prodávající totiž neodpovídá za vady, na které kupujícího před uzavřením smlouvy prokazatelně upozornil. Také se záruka nevztahuje na vady, které odpovídají opotřebení automobilu vzhledem k jeho stáří či míře používání předchozím vlastníkem. Nelze však do smlouvy uvést velký výčet vad, kterými by snad vozidlo mohlo trpět, a pak tvrdit, že kupující byl na vady upozorněn. Musí se jednat o konkrétní vady a o jejich přítomnosti musí být kupující poučen.

Pokud by se jednalo o skrytou vadu, na kterou nebyl spotřebitel řádně upozorněn, pak by v takovém případě dovození odpovědnosti za vadu bylo možné.

Při uplatnění reklamace použité věci může spotřebitel žádat odstranění vady opravou. Není-li to však možné, může spotřebitel od kupní smlouvy odstoupit. Místo těchto uvedených způsobů nápravy může spotřebitel také požadovat přiměřenou slevu.

Pokud by došlo k situaci, že autobazar reklamaci zamítne jako neoprávněnou, doporučujeme obrátit se na advokáta, který by mohl uzavřenou smlouvu prostudovat a zaslat autobazaru výzvu, v níž bude rozporovat vyřízení reklamace. Seznam advokátů je dostupný na stránkách www.dtest.cz/advokati.

Nyní se čeká na vyjádření společnosti.