Společnost


Lidl Česká republika v.o.s.

Počet nahlášených stížností:676
Z toho za letošní rok:47
Stále v řešení:24
Zobrazit všechny stížnosti na společnost

Hodnocení spokojenosti

73%
27%
Toto skore je založeno na 126 stížnostech.

#60805Odmítnutí prodeje alkoholu zletilé osobě.

Stav stížnosti

uzavřeno

Celková doba trvání

5 měsíců 14 dnů 15 hodin

Detail stížnosti

Publikováno
23.09.2022, před 8 měsíci

Lukáš Kubišta

Znění stížnosti

Dobrý den,
dne 23.9.2022 mi byl na prodejně Lidl v městě Písku zamítnut prodej alkoholu z podezření nezletilosti.
Po vyzvání prodavačkou o předložení mého občanského průkazu jsem prodavačce argumentoval, že zletilý jsem a jako spotřebitel nejsem prodávajícímu oprávněn předložit občanský průkaz. Dále jsem tvrdil, že pokud mají podezření o nezletilosti, ať kontaktují policii ČR, které jsem ochoten předložit průkaz totožnosti a dokázat tak moji zletilost a nákup si tímto způsobem zakoupit.
Na můj požadavek prodavačka reagovala tak, že mi zboží zkrátka odmítla prodat.
Důvod mnou vyvolaného "divadla" byl z mého důvodu prostý, jelikož v této prodejně nakupuji již řadu let a při každém nákupu, který obsahuje alkohol jsem vyzván k předložení občanského průkazu a to stejnými prodavačkami. Pánové prodavači po mě v této prodejně nikdy nežádají o předložení občanského průkazu. Tudíž jsem tímto nabyl podezření, že předložení občanského průkazu nemusí být v tomto případě pouze za účelem zjištení zletilosti.
Mohu se proti takovému řekněme neustálému "obtěžování" v této prodejně bránit?

PS: Pro představu, ve věku 30 let na svůj věk také tak vypadám.

Děkuji Vám za odpověď.


Požadované řešení

Mohu se právem proti takovému řekněme neustálému "obtěžování" v této prodejně bránit?


Sdílejte

Zdá se vám, že stížnost obsahuje nevhodný obsah?
* Opište kód z obrázku:

Vyjádření dTestu

Publikováno
29.9.2022 12:22, před 8 měsíci

Obchodník je povinen zajistit, aby nedocházelo k prodeji alkoholických nápojů osobám mladším 18 let. K doložení zletilosti tak může zákazník použít jakýkoliv doklad vydaný obecně uznávanou autoritou, třeba státem nebo městským dopravním podnikem. V dokladu nesmí chybět jméno, příjmení, datum narození a fotografie. Musí z něj být jednoznačná totožnost a zletilost jeho držitele. Kromě občanského průkazu může být takovým dokladem i ISIC karta, studentská průkazka na tramvaj a podobně.

Pokud by si prodavač nezkontroloval zletilost hrozila by mu pokuta až 1 000 000 Kč za prodej alkoholu mladistvým osobám, v případě osob mladších 15 let dokonce až 2 000 000 Kč. Případně zákaz provozování činnosti až na 2 roky.

V případě, že má spotřebitel podezření, že je jednání prodavaček záměrné vůči jeho osobě, může se obrátit na nadřízené zaměstnance.

Reakce společnosti

Publikováno
29.9.2022 13:58, před 8 měsíci

Dobrý den, pane Kubišto, mrzí nás situace, která v prodejně nastala. Avšak v našich prodejnách dbáme na to, aby nedocházelo k prodejí alkoholických nápojů osobám mladším 18-ti let. Prodavačky/či mají právo Vás vyzvat k předložení jakéhokoliv dokladu totožnosti, kde je znázorněn Váš věk. V tomto případě je na Vás, jak doklad našim zaměstnancům předložíte. Věříme, že Vaše tvrzení o zneužití Vašich údajů nejsou pravdivá a mrzí nás, že se tak domníváte. Věříme, že vše bude již v pořádku. S pozdravem Lidl Česká republika, v. o. s.

Vyjádření dTestu

Publikováno
30.10.2022 23:16, před 7 měsíci

Žádáme spotřebitele o sdělení, v jaké fázi se stížnost nyní nachází, případně o její uzavření.

Vyjádření dTestu

Publikováno
10.3.2023 14:04, před 3 měsíci

Spotřebitel již nevyužil možnosti na vývoj případu reagovat, stížnost proto uzavíráme.