Kaufland Česká republika v.o.s.

#15654Poškozené PVC podlahy rohožkou z Kauflandu

19.04.2017, před 7 lety

Jaromír Stejskal

V roce 2016 jsem zakoupil v Kauflandu rohožku, kterou jsem dal do obýváku před balkonové dveře, abych si o ni mohl po použití balkonu očistit nohy a nevnášet dovnitř prach. Za nějaký čas jsem rohožku při úklidu odsunul a zjistil jsem, že pod ní je hloubkově poškozeno PVC změnou zabarvení z původních bukových parket na hnědočernou barvu. Změna je přesně v rozměrech obrysu položené rohožky, jde o hloubkovou chemickou reakci až na probarvenou spodní vrstvu PVC. Na rohožku a její okolí svítí balkonovými dveřmi a oknem slunce, což by i mohlo nějakou reakci uspíšit, avšak nikde nebylo napsané, že např. rohožka nesmí být osluněna, nebo že by nesměla být použita v bytě a pod. Domněnku o negativním působení slunce na rohožku by potvrzovalo i to, že slunce působí svojí orientací déle na levou stranu rohožky, kde je i zabarvení PVC tmavší.
Věc jsem reklamoval v Kauflandu jako škodu způsobenou vadným výrobkem, který jsem tam zakoupil. Reklamace byla řešena skoro 6 měsíců, kdy mi po dvou urgencích odpověděli toto:----
"Ze stanoviska dovozce vyplývá, že samotné položení podložky nemohlo Vámi uvedené poškození linolea způsobit. Poškození muselo být zapříčiněno reakcí s čistícím prostředkem příp. jiným neznámým vlivem. S ohledem na výše uvedené informace Váš nárok na náhradu škody zamítáme."-----
"Oficiální vyjádření společnosti Cosmo Trading spol. s.r.o. k reklamaci č.1021-2/301/16 podanou zákazníkem společnosti Kaufland CZ

Oficiální vyjádření se týká stížnosti zákazníka na pobočce společnosti Kaufland, kdy mělo po zakoupení zboží: Rohož MATADOR; 40x60 cm; guma/koberec, EAN 8595599100047 od výrobce VEBE Floorcoverings B.V., dojít k poškození linolea v domě zákazníka, přičemž to poškození zákazník přisuzuje zakoupené rohožce MATADOR. Zákazník následně přeposlal foto poškozeného místa. Tyto fotky byly přeposlány výrobci VEBE Floorcoverings, který se k celé věci vyjádřil s tím, že nemá tušení, co mohlo uvedené poškození zapříčinit, ale samotným položením rohožky na linoleum nemohlo být poškození způsobeno. Poškození linolea muselo být zapříčiněno například reakcí s čistícími prostředky (např. SAVO při vytírání) nebo jiným neznámým vlivem.
Z tohoto důvodu naše společnost odmítá odpovědnost za vzniklou škodu a odmítá zaplatit zákazníkovi jím uváděnou škodu na linoleu ve výši 50.000,- Kč."
Uvedená rohožka nemá žádný návod či určení o jejím použití, v Kauflandu mi písemně potvrdili, že si ji mohu dát kamkoliv uznám za vhodné bez omezení a že jde o bytovou rohožku. Na dotaz dovozci mi tento však hned po vzniku škody napsal - zřejmě aby se vyhnul odpovědnosti - že rohožka není určena pro interiéry a že podobné poškození nastane, když se na PVC dlouhodoběji položí pneumatika. Dovozce tedy implicitně uznal možnost poškození užitím předmětné podložky v bytovém prostoru a viníkem škody jsem měl být já jejím "nevhodným" užitím. Tedy již zde nastal rozpor v užití doporučeným dovozcem a prezentovaným prodejcem ---"vyloučení interiéru" oproti "bytová podložka bez omezení". Naprosto vylučuji jakékoliv použití Sava či čehokoliv nevhodného při vytírání podlahy. Mám tedy v obýváku vzhledově zničenou podlahu, kdy oprava je možná jen stržením PVC a položením nového, když položení v bytě stálo 120.000 Kč. Existuje mailové potvrzení dovozce o nevhodnosti použití v interiéru, existuje mailové potvrzení prodejce, že rohožka je vhodná do interiéru, existuje písemné potvrzení prodejce na účtu o použití rohožky bez omezení atd. Dle mého názoru slunce buď teplotou, nebo skladbou vyzařovaných paprsků nebo obojím vyvolává chemickou reakci s vypařováním nějaké agresívní látky z gumy rohožky do PVC.

Uznání poškození PVC podlahy a náhrada ceny za uvedení do původního stavu.