BOHEMIA ENERGY entity s.r.o.

#24871Upomínky za žárovky

16.07.2018, před rokem

Anita Glöcknerová

Již v roce 2016 jsem uzavřela v rámci podomního prodeje smlouvu na dodávku plynu a elektřiny u Bohemia Energie. Ke smlouvě jsem dostala jako dárek led žárovky! Od smlouvy na dodávku energie jsem včas odstoupila. Pomohli mi k tomu na ČEZ. Sepsali se mnou výpověď smlouvy a tuto jsem odeslala do Bohemia Energie i s žárovkami nazpět. Od smlouvy se tedy podařilo odstoupit, ale s žárovkami je stále problém. Obchodní  zástupce od Bohemia Energie mi neustále volá volal a požaduje uhradit 2000,- Kč za žárovky, vyhrožují mi nejen telefonicky, ale i písemně, že ke mě pošlou vymahače atp. Opakovaně jsem jim říkala a i psala, že jim nic hradit nebudu, neboť jsem od smlouvy odstoupila a žárovky vrátila. Oni stále požadují uhradit 2000,- i se smluvní pokutou pod pohrůžkou, že pokud včas nezaplatím, dostane ještě další smluvní pokuty. Již dva roky se snažím o ukončení věci a nedaří se. Prosím o pomoc.
Děkuji.

LED žárovky

Aby mi společnost Bohemia Energie již nevolala, nepsala mi výzvy a nadále svůj nárok na úhradu peněz za žárovky a smluvní pokuty vůči mě neuplatňovala.

16.7.2018 12:01, před rokem

Jakmile spotřebitel od smlouvy o sdružených dodávkách energií odstoupí (popřípadě smlouvu vypoví), dle ustanovení § 1727 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, se automaticky zruší i smlouva, která je s ní provázaná, tedy smlouva kupní. Obě strany pak mají povinnost vrátit vše, co plnily. Spotřebitel je povinen vrátit žárovky.

Pokud by společnost deklarovala, že uzavřené smlouvy jsou na sobě nezávislé, nebylo by možné se zrušením smlouvy o sdružených službách spojovat změnu podmínek druhé kupní smlouvy. Takové jednání by v podstatě naplnilo definiční znaky postihu za zrušení smlouvy dle § 11a zákona č. 458/2000 Sb., energetického zákona, a jako k nepřiměřenému ujednání by se k němu nepřihlíželo. Spotřebitel má nárok na to, aby užil své zákonné právo od smlouvy odstoupit nebo ji vypovědět do 15 dnů po zahájení dodávek energií bez jakékoliv sankce. Je zřejmé, že požadavek na doplacení ceny žárovek se snaží spotřebitele od užití jeho zákonného práva odradit.

Nebude-li možné se společností vyřešit spor smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Více informací o mimosoudním řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese www.adr.coi.cz.

21.9.2018 08:57, před 11 měsíci

Vážená paní Glöcknerová,

dovolte mi touto cestou reagovat na Váš podnět k prověření.

Dne 31.08.2015 byla sepsána Smlouva o sdružených službách dodávky elektřiny č. BMA50101795. Spolu se smlouvou Vám byla nabídnuta i Kupní smlouva na 5Ks kvalitních LED žárovek. Sepsanou Smlouvu , ani Kupní smlouvu, jste v rámci monitorované nahrávky verifikačního hovoru nerozporovala a platné uzavření potvrdila.

Naše společnost postupovala v souladu s Kupní smlouvou, když neakceptovala přijetí zásilky, doručené do sídla společnosti dne 07.12.2015, a to pro nesplnění lhůty pro platné odstoupení od Kupní smlouvy.

Vaše rozhodnutí odstoupení od Smlouvy č. BMA50101795 plně respektujeme. Současně potvrzujeme, že LED žárovky evidujeme opětovně doručené do sídla společnosti dne 11.02.2016. Z uvedeného důvodu jsme se rozhodli upustit od úhrady vymáhané platby 2.000,- Kč.

Tímto si Vás dovolujeme informovat a potvrzujeme, že veškeré poplatky, spojené s vymáháním úhrady za LED žárovky byly stornované. Tímto považujeme záležitost za uzavřenou.

Závěrem mi dovolte uvést, že naším cílem je mít spokojené odběratele, a proto nás velmi mrzí, že se nestanete naší zákaznicí. Pokud byste si své rozhodnutí do budoucna rozmyslela, rádi se vám budeme věnovat na naší zákaznické lince.

Lenka Trefná
BEE

21.10.2018 17:19, před 10 měsíci

Anita Glöcknerová

22.10.2018 06:40, před 10 měsíci

Komentář: Tímto děkuji za pomoc dTestu. Společnost odstoupila od vymáhání úhrady za LED žárovky.