#30536Neoprávněně naúčtovaný poplatek

12.02.2019, před 2 měsíci

Jana Machatá

Dobrý den, stejně asi jako již více jiných osob, jsem si dne 5. 1. 2019 vytvořila účet na seznamce Singles 50 a požádala o jednoměsíční zkušební VIP premium. Dne 5. 1. 2019 jsem zároveň uhradila poplatek ve výši 149,- Kč ze své platební karty. V den výročí mé smlouvy, tj. 5. 2. 2019 mně byla neoprávněně stržena částka 2247,- Kč z této platební karty. Okamžitě jsem kontaktovala dne 6. 2. 219 společnost na uvedený email: zakaznickyservis@singles50. cz. Přišla mně však jen odpověď z automatu, že do pěti pracovních dnů budu kontaktována. Do dnešního dne se tak nestalo.
Dnešního dne, tj. 12. 2. 2019 jsem společnosti odeslala jako přílohu e-mailu vzorový tiskopis o odstoupení od smlouvy.

Prosím Vás tedy o pomoc.
Děkuji s pozdravem Jana Machatá

jednoměsíční premium

Požaduji vrácení neoprávněně inkasované částky za neobjednané služby.

12.2.2019 08:14, před 2 měsíci

Než dojde k uzavření smlouvy mezi spotřebitelem a společností, má společnost povinnost informovat spotřebitele o ceně nebo způsobu jejího určení za jedno zúčtovací období, kterým je vždy jeden měsíc, pokud je tato cena neměnná. Společnost má dále povinnost informovat spotřebitele o době trvání závazku a podmínkách ukončení závazku. Společnost by v případě sporu musela prokázat, že spotřebitele řádně informovala. Zda podaná informace byla dostačující, se posoudí nejen vzhledem k jejímu obsahu, ale i ke způsobu jejího vyjádření. Pokud společnost spotřebitele o podmínkách smluvního vztahu řádně neinformovala, mohl by spotřebitel namítat neplatnost smlouvy, neboť byl uveden společností v omyl.

Ujednání o automatickém prodlužování smlouvy v situaci, kdy je uvedeno pouze v obchodních podmínkách, by bylo nutné vyhodnotit jako tzv. překvapivé ujednání dle § 1753 zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, a to také ve světle stanoviska občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu ČR ze dne 11. 12. 2013 se sp. zn. Cpjn 200/2013.

Pokud bylo mezi stranami sjednáno poskytování služeb v rámci placeného členství, mohla být sjednána i jejich automatická prolongace. Se sjednáním služby mohl spotřebitel souhlasit i s prováděním opětovné platby. Tyto skutečnosti je třeba si ověřit. Pokud budou naplněny, doporučujeme spotřebiteli smlouvu v souladu s obchodními podmínkami prokazatelně vypovědět. Smazání profilu není výpovědí. Tím se jen zbavuje spotřebitel možnosti využívat zaplacené služby.

Žádat vrácení již zaplacených částek za minulá období by bylo možné pouze v případě, pokud by osoba, která uzavřela smlouvu, prokázala, že nebyla o automatickém prodloužení smlouvy informována, a že nebyla seznámena s cenou poskytované služby.

Dle všeobecných obchodních podmínek společnosti be2 S.a.r.l. je možné smluvní vztah vypovědět. Pro ukončení smlouvy je tedy vhodné zaslat společnosti výpověď například prostřednictvím e-mailu. Pokud společnost spotřebiteli brání smlouvu zrušit, zkracuje tím spotřebitele na jeho právech a k takovému jednání se nepřihlíží.

Odstoupit od smlouvy uzavřené na dálku dle § 1829 občanského zákoníku lze pouze ve lhůtě 14 dnů ode dne uzavření smlouvy.

Vzhledem k tomu, že se jedná o zahraniční podnikatelský subjekt, doporučujeme spotřebiteli, aby se v případě nevyřešení situace v mimosoudním řešení sporů, obrátil na Evropské spotřebitelské centrum na internetových stránkách www.evropskyspotrebitel.cz, které bezplatně, rychle a efektivně pomáhá spotřebitelům řešit spory s obchodníky z jiného členského státu EU, Islandu nebo Norska. Evropské spotřebitelské centrum rovněž k problematice zpracovalo přehlednou příručku, kterou je možné nalézt zde: https://evropskyspotrebitel.cz/novinky/citite-se-podvedeni-seznamkou/.

17.2.2019 10:59, před 2 měsíci

prosím, kontaktujte nás v uvedené záležitosti přímo na adrese michal.hlavacek@be2.com.

děkujeme Vám.

Jana Machatá

20.2.2019 13:22, před měsícem

Dobrý den, už mně byla doručena odpověď společnosti s otiskem obrazovky, kde téměř neviditelným písmem je napsáno, že pokud si neukončím členství v době 4 dnů od původního přihlášení, že bude smlouva automaticky prodloužena o tři měsíce a zinkasována částka právě 2247,- Kč. Podala jsem výpověď, moje členství by mělo být ukončeno dle jejich e-mailu k 5. 5. 2019. Moje právní zástupkyně mně bude informovat o dalších případných krocích, neboť nebyly zřejmé služby, které byly nabízeny a upozornění na automatické prodloužení bylo téměř naprosto nečitelné a zřejmě se objevilo při placení jednoměsíční služby na obrazovce jen na kratičkou dobu. Je asi pravděpodobné, že peníze nedostanu zpátky, tak alespoň pro poučení ostatních.
Machatá

25.3.2019 20:03, před 25 dny

Tímto žádáme společnost, aby se k případu vyjádřila. Pokud tak společnost neučiní, bude stížnost uzavřena.