AVAST Software s.r.o.

#42824Neoprávněná platba

9 měsíců 4 dny 5 hodin

02.06.2020, před 9 měsíci

Milan Šebesta

Dne 11.5.2020 mi byla stržena platba 790 Kč z účtu s odůvodněním platba kartou aniž bych si cokoliv objednal nebo koupil. Před rokem jsem si přes internet koupi program AVAST, kdy jsem zadával platební údaje kartou. To, že uvedený produkt se mi nepodařilo stáhnout a nainstalovat pominu, ale aby si sami bez upozornění strhli peníze a tím zneužili platební údaje z rok staré platby mi docela vadí. Proto chci vrátit neoprávněnou platbu, ale nemám se kde a na koho obrátit. Nepodařilo se mi najít žádný kontakt.
Děkuji
Šebesta Milan

Antivirový program AVAST - žádný jsem si ale neobjednal

Vrácení neoprávněně stržené částky 790 Kč.

2.6.2020 10:55, před 9 měsíci

Společnost může účtovat platby spotřebitelům pouze v případě, že k tomu má právní důvod. Typickým důvodem je např. uzavření smlouvy. Bez platného důvodu společnost není oprávněna účtovat si částku a pokud tak učiní, jedná se o bezdůvodné obohacení ve smyslu § 2991 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Dle tohoto ustanovení je podnikatel povinen vydat spotřebiteli musí ochuzenému vydat, oč se obohatil.

Z podané stížnosti však není patrné, zda nebyl objednán produkt s tzv. automatickou prolongací.

Samotná prolongace smluvního vztahu není zakázaná. Co se týká prolongace, ta může být sjednána ve smlouvě a obecně platí, že se smlouva prodlužuje za stejných podmínek, pokud není již předem domluveno jinak.

Ujednání o automatickém prodlužování smlouvy v situaci, kdy je uvedeno pouze v obchodních podmínkách, by bylo nutné vyhodnotit jako tzv. překvapivé ujednání dle § 1753 zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, a to také ve světle stanoviska občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu ČR ze dne 11. 12. 2013 se sp. zn. Cpjn 200/2013.

Pokud společnost před uzavřením smlouvy spotřebitele o podmínkách smluvního vztahu řádně neinformovala, mohl by spotřebitel namítat neplatnost smlouvy, neboť byl uveden společností v omyl.

Nepodaří-li se spor vyřešit smírnou cestou, má spotřebitel možnost využít mimosoudního řešení sporů při České obchodní inspekci. Více informací o mimosoudním řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese www.adr.coi.cz.